Maailman, Euroopan tai ainakin Suomen suurin puisten purjeveneiden kilpailu on käynnissä. Päivä päättyy yleisölle avoimeen iltajuhlaan Suomenlinnan varvilahdessa.

Suomenlinnan ympäristössä purjehdittavaan Viaporin Tuoppiin on ilmoittautunut noin 200 venettä. Kaikenmallisten, -kokoisten, -ikäisten ja -tyyppisten suomalaisten puuveneiden lisäksi Tuoppiin osallistuu veneitä eri puolilta Itämerta. 

Kilpailua pääsee parhaiten seuraamaan vesiltä ja Suomenlinnan rannoilta. Kilpailun päätyttyä veneet saapuvat Varvilahteen, jonka ranta-alueella tapahtuma jatkuu iltamyöhään saakka.

Viaporin Tuopin järjestää Suomenlinnan Pursiseura.

www.viaporintuoppi.fi

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuva: Iso Lehtinen

Katso myös nämä

Venexpo 2017 Ilmaiseksi venemessuille - Uutinen - Totalvene.fi

Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille

Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....

Best of Boats Award 2017 Tässä ovat BOB-finalistit - Uutinen - Totalvene.fi

Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit

BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....

Merisairaus Oireet ja parannuskeinot - Näin se toimii - Totalvene.fi

MerisairausOireet ja parannuskeinot

Merisairaudesta puhutaan yleisemmin matkapahoinvointina, mutta mistä pohjimmiltaan on kyse, ja...

Rantautumisstressi Meneekö vesillä veneilijän mieli? - Näin se toimii - Totalvene.fi

RantautumisstressiMeneekö vesillä veneilijän mieli?

Rantautuminen vieraaseen satamaan tai rantaan voi stressata. Miten siinä ihmismielen sekamelskassa...

Uusimmat

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle – Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon? - Uutinen - Totalvene.fi

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?

Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...

Lagoon 47 (2027–) – Kiusoitellen paljastuva  - Ensiesittely - Totalvene.fi

Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva

Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...

Lähteelä vaihtoi omistajaa – Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä - Uutinen - Totalvene.fi

Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä

Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...

Itama 70 (2027–) – Silkkaa naadindoa - Ensiesittely - Totalvene.fi

Itama 70 (2027–)– Silkkaa naadindoa

Elegantit linjat, riittävä nopeus ja täydellinen vapaus. Saapasmaasta ponnistavan Itaman uusi...