Lissabonista 5.11. alkanut Volvo Ocean Racen toinen legi on loppusuoralla.

Tänään 23.11. täyttyy 18. purjehduspäivä, ja veneillä on reilut 600 meripeninkulmaa matkaa Kapkaupunkiin. Nykyisellä lähes 20 solmun nopeudella se taittuu puolessatoista vuorokaudessa, mutta tuuli on heikkenemässä.

Espanjalaisvene Mapfre on ollut kärjessä tai aivan sen tuntumassa koko legin. Nyt sillä on reilun 60 mpk:n kaula seuraavana purjehtivaan Dongfengiin.

Tänä vuonna päiväntasaajan heikkotuulinen Doldrumeiksi kutsuttu alue ei sanottavammin sekoittanut pakkaa. Ensin sisään, ensin ulos -periaate toimi täsmällisesti.

Veneet kiersivät läheltä Brasilian rannikkoa. Yleensä legin nopeimmat ovat koukanneet pisimmälle länteen ja legin loppupäässä kauimmas etelään voimakkaampien tuulien alueille, mutta Mapfre on purjehtinut laivaston keskilinjoilla.

Koukkauksia syvälle Etelämerellekään ei nähty. Laivasto on pysytellyt 39 asteen lämpimämmällä puolella. Hyvä pohjoistuuli on tehnyt pitemmät lenkit etelään turhiksi.

Nyt näyttää että kärjessä purjehtivat veneet ovat onnistuneet pysyttelemään Afrikan niemen lähettyvillä voimakkaamman tuulen alueella, mutta häntäpää on jämähtänyt pläkään, joka on liikkeessä kohti Kapkaupunkia. Tämä todennäköisesti venyttää veneiden välisiä eroja entisestään ja lopulta hidastaa kärkiveneitäkin.

Ensimmäisiä odotellaan Kapkaupunkiin näillä näkymin 24.–25.11.

Tilanne 22.11. klo 9:00 Suomen aikaa:

  DTL Speed DTF
1. Mapfre 0 17,6 630,5
2. Dongfeng Race Team 25,5 15,9 656,0
3. Vestas 11th Hour Racing 29,9 15,9 660,4
4. Team Brunel 63,9 13,7 694,4
5. Team AkzoNobel 225,9 8,2 856,4
6. Turn The Tide on Plastic 227,4 2,1 858,0
7. Team Sun Hung Kai / Scallywag Piilossa seurannalta 1 vrk ajan

 

www.volvooceanrace.com

 

 

Navigointipisteessä mietitään kuumeisesti parasta reittiä. Kuva Dongfengistä 22.11.
15 päivän purjehduksen jälkeen osa veneistä on vielä ihan lähekkäin. Etualalla Sun Hung kai / Scallywag.
Eteläisellä Atlantilla on märkää, tuulista ja sateista. Turn The Tide on Plastic on sivuuttamassa Saint Helenan saarta.
  • Teksti: Timo Kuukkanen
  • Kuvat: VOR/Ugo Fonolla, Jeremie Lecaudey, Sam Greenfield, Konrad Frost

Katso myös nämä

Venexpo 2017 Ilmaiseksi venemessuille - Uutinen - Totalvene.fi

Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille

Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....

Best of Boats Award 2017 Tässä ovat BOB-finalistit - Uutinen - Totalvene.fi

Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit

BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....

Merisairaus Oireet ja parannuskeinot - Näin se toimii - Totalvene.fi

MerisairausOireet ja parannuskeinot

Merisairaudesta puhutaan yleisemmin matkapahoinvointina, mutta mistä pohjimmiltaan on kyse, ja...

Rantautumisstressi Meneekö vesillä veneilijän mieli? - Näin se toimii - Totalvene.fi

RantautumisstressiMeneekö vesillä veneilijän mieli?

Rantautuminen vieraaseen satamaan tai rantaan voi stressata. Miten siinä ihmismielen sekamelskassa...

Uusimmat

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä – Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan - Uutinen - Totalvene.fi

Yamahan palveluverkosto laajenee Helsingissä– Waltic aloittaa Yamaha-perämoottorien myynti- ja huoltotoiminnan

Yamaha Motor Nordic on solminut jälleenmyyntisopimuksen vuonna 1958 perustetun Walticin kanssa....

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle – Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon? - Uutinen - Totalvene.fi

Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa kesäkaudelle– Unelmahommiin Ahvenanmaan saaristoon?

Ahvenanmaan pohjoisessa saaristossa sijaitseva Lappon vierassatama etsii paikkavastaavaa tulevalle...

Lagoon 47 (2027–) – Kiusoitellen paljastuva  - Ensiesittely - Totalvene.fi

Lagoon 47 (2027–)– Kiusoitellen paljastuva

Lagoon esittelee tulevaa 47-jalkaista malliaan julkistamalla siitä tietoja vain tipoittain. Nyt on...

Lähteelä vaihtoi omistajaa – Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä - Uutinen - Totalvene.fi

Lähteelä vaihtoi omistajaa– Kirkkonummi osti retkisataman Helsingiltä

Kirkkonummen kunta on ostanut Porkkalan Lähteelän ulkoilualueen Helsingin kaupungilta. Kauppahinta...