Volvo Ocean Race 2017–2018Ohoi, maata näkyvissä!
Lissabonista 5.11. alkanut Volvo Ocean Racen toinen legi on loppusuoralla.
Tänään 23.11. täyttyy 18. purjehduspäivä, ja veneillä on reilut 600 meripeninkulmaa matkaa Kapkaupunkiin. Nykyisellä lähes 20 solmun nopeudella se taittuu puolessatoista vuorokaudessa, mutta tuuli on heikkenemässä.
Espanjalaisvene Mapfre on ollut kärjessä tai aivan sen tuntumassa koko legin. Nyt sillä on reilun 60 mpk:n kaula seuraavana purjehtivaan Dongfengiin.
Tänä vuonna päiväntasaajan heikkotuulinen Doldrumeiksi kutsuttu alue ei sanottavammin sekoittanut pakkaa. Ensin sisään, ensin ulos -periaate toimi täsmällisesti.
Veneet kiersivät läheltä Brasilian rannikkoa. Yleensä legin nopeimmat ovat koukanneet pisimmälle länteen ja legin loppupäässä kauimmas etelään voimakkaampien tuulien alueille, mutta Mapfre on purjehtinut laivaston keskilinjoilla.
Koukkauksia syvälle Etelämerellekään ei nähty. Laivasto on pysytellyt 39 asteen lämpimämmällä puolella. Hyvä pohjoistuuli on tehnyt pitemmät lenkit etelään turhiksi.
Nyt näyttää että kärjessä purjehtivat veneet ovat onnistuneet pysyttelemään Afrikan niemen lähettyvillä voimakkaamman tuulen alueella, mutta häntäpää on jämähtänyt pläkään, joka on liikkeessä kohti Kapkaupunkia. Tämä todennäköisesti venyttää veneiden välisiä eroja entisestään ja lopulta hidastaa kärkiveneitäkin.
Ensimmäisiä odotellaan Kapkaupunkiin näillä näkymin 24.–25.11.
Tilanne 22.11. klo 9:00 Suomen aikaa:
| DTL | Speed | DTF | |
| 1. Mapfre | 0 | 17,6 | 630,5 |
| 2. Dongfeng Race Team | 25,5 | 15,9 | 656,0 |
| 3. Vestas 11th Hour Racing | 29,9 | 15,9 | 660,4 |
| 4. Team Brunel | 63,9 | 13,7 | 694,4 |
| 5. Team AkzoNobel | 225,9 | 8,2 | 856,4 |
| 6. Turn The Tide on Plastic | 227,4 | 2,1 | 858,0 |
| 7. Team Sun Hung Kai / Scallywag | Piilossa seurannalta 1 vrk ajan | ||
Katso myös nämä
Venexpo 2017Ilmaiseksi venemessuille
Turun Messukeskuksessa järjestettävään Venexpoon pääsee Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi maksutta....
Best of Boats Award 2017Tässä ovat BOB-finalistit
BOB-finalistien joukossa on tänäkin vuonna useita suomalaisveneitä. Voittajat selviävät 23....
MerisairausOireet ja parannuskeinot
Merisairaudesta puhutaan yleisemmin matkapahoinvointina, mutta mistä pohjimmiltaan on kyse, ja...
RantautumisstressiMeneekö vesillä veneilijän mieli?
Rantautuminen vieraaseen satamaan tai rantaan voi stressata. Miten siinä ihmismielen sekamelskassa...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....