Venemessut meillä ja naapurissa ovat perinteisesti olleet veneilykauden lähtölaukaisu. Tämän lisäksi ne ovat olleet erittäin tärkeä kohtauspaikka veneiden ja tarvikkeiden myyjille sekä asiakkaille. Nyt pandemian pahus on peruuttanut lähestulkoon kaikki tapahtumat, mutta ihmisen ikävä veneen luo ei ole poistunut minnekään. 

Moni alan yritys onkin pohtinut kuinka saisi ylläpidettyä kontaktia asiakkaisiin. Ratkaisuna ovat olleet joskus enemmän, joskus vähemmän onnistuneet virtuaalitapahtumat, mutta niin kuin kaikki veneilijät tietävät, mikään ei korvaa fyysistä tapahtumaa, jossa veneitä ja varusteita saa hypistellä sydämensä kyllyydestä. 

X-Yachts on ottanut haasteen vastaan ja päättänyt järjestää 2.–6. toukokuuta koepurjehdustapahtuman Kreikan Lavriossa. Koepurjehdittavina on kuusi venettä, muun muassa viime vuoden puolella esitelty toisen sukupolven X4.3 Mk II (kuvassa). Muut veneet ovat X4.0, X4.6, X4.9, sekä Xp 44 ja Xc 45. 

Lavrion satama sijaitsee kaakkoon Ateenasta, noin puolen tunnin ajomatkan päässä Ateenan kansainväliseltä lentokentältä. Matka on omakustanteinen, mutta X-Yachts Finlandin toimitusjohtaja Robi Gripenberg auttaa kiinnostuneita tarvittaessa hotellivarauksissa. Lisäksi koepurjehdustapahtumaan osallistuville on X-Yachtsin oma lentokenttäkuljetus kentältä satamaan. Robi Gripenberg on paikalla koko tapahtuman ajan. 

Lisätietoja:

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

www.x-yachts.fi

X-Yachtsin virtuaaliset venemessut