Dufour 520 Grand'Large (2017–)Näppäriä uudistuksia
Dufourin Grand Large -sarjan uusi lippulaiva on 520, jossa on tuttujen, Dufourille ominaisten yksityiskohtien lisäksi muutamia uusia oivalluksia.
Nätissä ja linjakkkaassa rungossa on taitetut palteet, mikä antaa vakautta ja vähän lisää tilaa sisälle. Uimataso avautuu nyt kahteen tasoon sähköisesti. Alempi taso tulee lähelle vesirajaa ja helpottaa veneeseen nousua vedestä ja kumijollasta.
Keskellä peräpeiliä on tuttu grillauspiste, jonka voi peittää peräpeilin päälle kääntyvillä leveillä perämiehen istuimilla. Ruorien edessä on myös ihan kunnollisen kokoiset laitetelineet.
Ja avotilan pöydän alle saa nyt jääkaapin, jolle lienee kysyntää ainakin helteisessä Keski-Euroopassa.
Salongin pöydän voi säätää sähköisesti matalaksi seurustelupöydäksi tai korkeaksi ruokapöydäksi, avattuna tai suljettuna.
Istuimia on pöydän joka puolella. Myös kevyemmissä penkeissä on nätisti muotoillut selkänojat. Pentteri on sijoitettu salongin etupuolelle molemmille laidoille.
Veneen saa 3–5-kajuuttaisena, ja toisen takakajuutan parivuode on erotettavissa kahdeksi erilliseksi pediksi. Kolmikajuuttaisen keulaan tulee hulppea omistajan sviitti, mutta tähän versioon saa myös neljännen, kerrossänkyllisen kajuutan styyran laidalle.
Kerrossänkykajuutta tulee myös 5-kajuuttaisessa charter-versiossa, mutta se vie perästä toisen wc:n.
Katso myös nämä
Jeanneau Sun Odyssey 319 (2018–)Jeanneaun ja Delphian liitto
Jeanneau on julkistanut tiedot uudesta aloitusmallistaan, Sun Odyssey 319:stä. Se on omaa sukua...
Bavaria C65 (2018–)Suoraan huipulle
Saksanmaalta pukkaa isoa uutuutta, kun Bavaria valmistelee uutta 65-jalkaista lippulaivaansa.
Jeanneau Sun Odyssey 440 ja 490 (2018–)Isoja keskiluokkaisia
Jeanneaun Sun Odyssey -mallisarja alkaa siirtyä 9-sarjasta 0-sarjaan. Alkutahdit lyö 440 ja 490.
X49 (2017–)Vauhdin ystäville
Tanskalainen X-Yachtsin uusimman X-mallisarjan kolmas vene on 49-jalkainen X49. Sen valmistus on...
Uusimmat
Sunseekerille uusi omistaja ja uutta johtoa– Taustalla vahva selkänoja kasvusuunnitelman toteuttamiseen
Kiinalaisen Dalian Wanda -konsernin luovuttua brittiläisestä Sunseekerista on arvostetun...
Kesän talkooleireille haku käynnissä Saaristomerelle– Arvokkaat perinnemaisemat tarvitsevat lihasvoimaa ja liikettä
Ensi kesänä Saaristomeren kansallispuistossa on tarjolla perinteikkäitä luonnonhoidon...
Boot 2026: Zodiac X9 CC– Ranskalainen crossover
Ranskalainen Zodiac oli aikoinaan ehkäpä jopa maailman suurin rib-veneiden valmistaja, mutta ne...
Bodön satama juhlii 10-vuotista taivaltaan – Kesälle luvassa musiikkia ja tapahtumia
Saaristomeren ulkolaidalla sijaitseva Bodön satama täyttää tänä vuonna kymmenen vuotta....