Maxus 35 on pienempien retkipursien valmistuksella aloittaneen puolalaisen Northman Shipyardin uusi pursimalliston lippulaiva. Sen runkopituus on 9,98 metriä ja kokonaispituus pukspröötin kanssa 10,68 metriä. Leveyttä on 3,4 metriä. Uutsuusvene kosiskelee nyt myös keski- ja eteläeurooppalaisia ostajia, kun ennen valmistajan veneet olivat enemmän pohjoismaiseen makuun.
Uusi muotoilu tarkoittaa suurempia ikkunoita ja avotilaa. Veneen linjat ovat modernit, keula on pysty ja vesirajan tuntumassa on terävähköt palteet. Maksimileveys on viety nykytyyliin mahdollisimman taakse asti.
Avotilassa on neljä jalusvinssiä normaalien kahden nostinvinssin lisäksi. Jalusvinsseistä taaimmaiset ovat ruorimiehen ulottuvilla. Tuplaruorit on istutettu avotilan penkin jatkeina nouseviin konsoleihin, joissa ainakin havainnekuvien mukaan tuntuu olevan hyvin tilaa instrumenteille. Ruorimiehelle on penkit kummallakin puolella ja käynti taakse lisävarusteena saatavalle nostettavalle uimatasolle näiden välistä.
Maxus 35:ssä on alumiinimasto ja konstailematon riki. Perusvarustuksena on dacroniset iso ja genua, myös itseskuuttaava fokka tulee vaihtoehdoksi tuotantoveneisiin. Moottorina on 29-hevosvoiman Yanmar. Kölivaihtoehtoja on toistaiseksi kaksi: syvä 1,95 metrinen L-köli ja matala 1,5 metrinen. Vuorovesistöissä suosittu tuplakölivaihtoehto tulee tilattavaksi 2024 ja huhuissa on myös nostoköliversio.
Tälle kokoluokalle tyypillisesti venettä on saatavana 2- tai 3-kajuuttaisena versiona. Kaksikajuuttaisen toiletissa on erillinen suihkutila. Verolliset tehdashinnat alkavat noin 170 000 eurosta.