Yksin valtamerillä purjehtivien suomalaisten joukko saa nuorennusruiskeen, kun 22-vuotias espoolainen Viivi Moisio osallistuu vuoden 2027 Globe 5.80 Transat -kilpailuun. Veneen runko saapuu Suomeen lähiviikkoina ja vesille se lasketaan kesän 2026 alkuun mennessä.

Tapio Lehtisen Ocean Globe Race -projekti kantaa hedelmiä. Galianalla kasvatettiin nuorta miehistöä kohti uusia, omia seikkailuja maailman merillä. Joukon nuorimpiin kuulunut espoolainen Viivi Moisio, 22, on nyt ensimmäisenä ilmoittanut projektistaan, joka onkin saman tien sangen vaativa.

Moisio osallistuu Globe 5.80 Transat -kilpailuun vuonna 2027. Kyse on yksinpurjehduksesta yli Atlantin 5,8 metrin pituisella veneellä.

Pursi on yksityyppinen ja luokan sääntöjen mukaan sen voi rakentaa lähes kokonaan itse. Moisio kertoo innostuneensa veneestä jo OGR-lähtösatamassa Sables d'Olonnessa vuonna 2023.

– Laiturissa oli kilpailun järjestäjän Don McIntyren oma vene Trekka. Don sanoi, että mene vain tutkimaan sitä. Yhtenä yönä en oikein saanut unta Galianassa, ja kömmin sitten Trekkaa ihmettelemään.

Piirustukset Moisio tilasi jo kilpailun aikana. Kun niitä tutkittiin isä Mikko Moision kanssa, päädyttiin kuitenkin tilaamaan vene runkovalmiina. Nyt työ hollantilaisella veistämöllä on niin pitkällä, että runko numero 195 haetaan kotiin Espooseen helmi-maaliskuun aikana.

Omaa työtä jää silti vielä paljon. Muun muassa köli, sen bulbi, peräsin ja skegi, maalaukset, sisätilat kokonaisuudessaan, sähköt ja heloitukset kuuluvat pitkään työlistaan.

– Moni ajattelee kuullessaan runkovalmiista veneestä, että sehän on sitten melkein valmis. Ei muuten ole, Viivi Moisio nauraa.

Veneen ideaan kuuluu, että pitkälle viedyllä itserakentamisella voi pitää projektin kuluja kurissa. Se sopii WB-Sailsilla purjeneulojana työskentelevälle Moisiolle.

– Näin tavallisena duunarina ei ole mahdollisuuksia kovin suuriin budjetteihin.

Turvallisuus vaatii kuitenkin tiettyjen osien ja rakenteiden valvontaa ja ulkopuolista tarkastusta työn aikana sekä valmiissa veneessä, mukaan lukien kallistus- ja kaatotestit. Omia sovelluksia sallitaan esimerkiksi käyntiluukun koossa ja sisätilojen järjestelyssä.

– Luukun otin vakiota suurempana, koska haluan päästä siitä läpi myös pelastusliivit lauenneena, Moisio kertoo. Sisällä hän pitää yksinkertaisesta ja kevyestä linjasta.

– Moni elämäntapapurjehtija laittaa sinne vaikka mitä mukavuuksia, mutta olen sen verran kilpailuhenkinen, että en lähde mukaan vain osallistumaan, Moisio sanoo. Muuten samanlaisissa veneissä pienillä painoeroilla on paljon merkitystä suorituskykyyn.

Suurin syy valmiin rungon tilaukseen on ajansäästö. Viivi Moisio haluaa päästä aloittamaan täysitehoisen harjoittelun mahdollisimman pian. Galianan jälkeen hän on hakenut lisää kokemusta suurilta vesiltä mm. Tour Voile -kisasta Ranskasta (Figaro 3) ja RORC Transatlanticista (Pata Negra, Lombard IRC 46), mutta yksin hän on viimeksi purjehtinut E-jollaa juniorina. Paitsi uuden veneen ominaisuuksien, manööverien ja venevauhdin opiskelua, edessä on uuteen purjehdustapaan sopeutumista.

Pitkien sooloetappien harjoitteluun Suomenlahti ja Itämeri asettavat fyysiset rajoitteensa. Siksi Moisio joutuu lähtemään Atlantin rannalle hyvissä ajoin ennen joulukuussa 2027 tapahtuvaa starttia. Osallistujilta vaaditaan näytöksi vähintään 500 mailin soolopurjehdusta jo ennen 600 mpk esikisaa 600 mpk Portugalin Lagosista varsinaiselle lähtöpaikalle Lanzarotelle.

Sieltä kilpailun maaliin Antigualle on matkaa noin 3 000 meripeninkulmaa.  

 

  • Teksti: Pasi Nuutinen
  • Kuvat ja videot: Viivi Moision arkisto

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku