AMT:n uudella 210 BR:llä on hyvä lähtökohta, muun muassa Venemestari-lehden DC-vertailun voittoon yltänyt 210 DC.

Daycruiser- ja bowrider-tyyppiset veneet muodostavat luontevasti samalle rungolle rakentuvan malliparin, jotka poikkeavat yleensä toisistaan vain keulan osalta. DC-malleissa on keulakansi ja sen alla kahden maattava matala kajuutta, BR:ssä taas avoin etuavotila.

AMT-Veneet Oy on valmistanut veneitä pitkään ja paljon. Alkuun se valmisti ja kehitti Keskolle Yamaha-perämoottorien pariksi Yamarin veneitä, mutta vuonna 2006 se lanseerasi markkinoille oman brändin ja malliston. Yksi ensimmäisiä AMT-malleja oli 200 DC, joka sai myöhemmin rinnalleen 200 BR:n.

Parin viime vuoden aikana AMT-mallisto on alkanut siirtyä toiseen mallisukupolveen. Viime vuonna 200 DC:n seuraajaksi esitelty 210 DC otti tuoreeltaan osaa Venemestari-lehden numerossa 10/2019 julkaistuun DC-vertailuun, ja nousi sen voittajaksi. Pöytä on katettu hyvin 210:n nyt koeajossa olevalle avokeulaiselle BR-versiolle.

AMT:n moottoripartnerina on toiminut alusta asti Honda, mutta ero tuli viime syksynä. Yksi ympyrä tavallaan sulkeutui, kun AMT ja Yamaha ilmoittivat uudesta kumppanuudesta. Jatkossa kaikki AMT:t varustetaan jo tehtaalla Yamaha-moottoreilla.

Ensiaskeleet ovat varsin lupaavat. 210 myydään joko 150- tai 200-hevosvoimaisella moottorilla. Yamahalla kyseiset koneet rakentuvat samalle perusrakenteelle, ja jo F150:n tiedetään olevaan varsin väkevä teholuokassaan. Koeajoveneen 200-hevosvoimainen Yamaha tekeekin 210 BR:stä sitten jo luokkansa ripeimpiä kulkupelejä: huippunopeudeksi mitattiin yli 47 solmua.

Ajettavuus on hyvinkin menohalujen mukainen. Vielä maksiminopeudellakin 210 BR on vakaa ja hyvin hallittavissa, vaikka luonnollisesti ihan mihin tahansa aaltoon täyttä vauhtia ei tietenkään voi ladata.

Mottoritrimmin käyttöalue on laaja, joten venettä saa tilanteen mukaan istutettua tiukemmin veteen tai kulkua kevennettyä. Vaikka aallonkorkeus nousee yli puoleen metriin, löytyy 210 BR:stä luonnetta sekä mukavuutta että urheilullisuutta painottavaan ajotapaan. Ohjaustuntuma on hyvä ja kaarroskäytös yllätyksetöntä, vaikka rattia riuhtoisi tiukempiin väistöliikkeisiin.

Trimmitasot ovat lisävaruste, ja moni ne varmasti valitsee, mutta koeajoveneestä ne oli jätetty pois. Käytäntö osoitti, että 210 BR:llä pärjää hyvin ilmankin. Toki mahdollisuus justeerata kulkuasentoa esimerkiksi tuuleen nojaamisen kompensoimiseksi tuo paljon ajavalle sen viimeisen silauksen ajomukavuuteen.

Paljon ajavaa ilahduttaa myös taloudellisuus. Kevytkulkuisen 210 BR:n ja tehokkaan Yamahan yhdistelmä tarkoittaa, että tavanomaisilla matkanopeuksilla moottorin kuormitus on vähäistä. 25 solmun nopeudella meripeninkulma taittuu 0,7 litralla, mikä on koko- ja teholuokan parhaimmistoa. Huippunopeutta kiiruhtaen kulutus tuplaantuu, mutta litran raja meripeninkulmalla rikkoutuu vasta selvästi yli 35 solmun nopeudessa.

Melutaso on numeroarvojen valossa tavanomaisella tasolla, mutta AMT:lle hiukan tyypilliseen tapaan runkoääniä kuuluu runsaan puoleisesti. Toinen AMT:lle tuttu piirre on tukevan rungon ja suljetun kansimuotin päälle tulevat, kojelaudan ja apukuskin pulpetin muodostavat ohjaamon sisämuotit, jotka elävät etenkin terävässä aallokossa ajettaessa tuntuvasti ja nähtävästi. Haittaa ominaisuudesta ei ole, mutta se saattaa häiritä tai sitten ei.

Umpinaisen kansimuotin eduksi voidaan puolestaan lukea AMT:n uppoamaton ”aina rantaan rakenne”. Sen ansiosta veneen voi ajaa vielä omalla moottorilla rantaan, vaikka pohjaan tulisi isokin reikä ja pilssi täyttyisi vedellä.

Ohjaamon ergonomia on korkealuokkaista, vaikka muutama hienosäädön vara löytyy. Aloitetaan kuitenkin kehuista. Korkeaselkänojallinen penkki on mukava ja tukeva. Yleisestä valtavirtauksesta poiketen AMT:ssä on vastaava erillisistuin myös kartturille. Monessa kilpailijassa kartturin paikka on tehty sohvan päätyyn, mikä ei yleensä tarjoa vastaavaa istumamukavuutta. Istumamukavuutta kohentavat myös mainiosti sijoitettu ja kookas kyynärtuki sekä jalkatuki.

Kojelaudan järjestelyssä AMT on hyvällä tavalla omilla linjoillaan, sillä se on päätynyt sijoittamaan kojelaudan vain sormen ojennuksen päähän ratista. Käytännössä se tarkoittaa, että monitoimimittarien nappuloille ja plotterin kosketusnäytölle yltää ilman kurottelua: jos käsi on ratin kehällä, riittää kun ojentaa sormea. Kääntöpuoli on siinä, että ratin paksu kehä peittää tavanomaista suuremman siivun kojelaudasta.

Tuulilasin tarjoama viimansuoja on hyvä, mutta kojelaudan alahelma saisi olla korkeammalla tai jalkatuki syvemmällä poterossa, mikä parantaisi polvi- ja jalkatiloja.

Taka-avotilan ja perän osalta 210 BR ei poikkea DC:stä. Matkustamona ja oleskelutilana toimii avara u-sohva, jonka keskelle saa lisävarusteena pöydän ja täytepatjan. Uimatasoille askelletaan avotilasta peräsohvan selkänojaan integroidun kuomutallin yli, mutta kun kynnys on ylitetty, on perätasoilla hyvä toimia. Molemmat uimatasot ovat riittävän kookkaat ja yhdessä tasossa. Puolelta toiselle siirtymistä helpottaa moottorikaivon askeltaso.

Säilytystilaa 210 BR:ssä on valtavasti. Perän u-sohvan jokaisen kolmen sivun uumenissa on tilaa isommillekin esineille. Lastaus on sujuvaa, koska luukut aukeavat isosti.

Edempää löytyy yhtäläisen kookkaat, etuavotilan laitasohvien alle jatkuvat säilytystilat pulpettien sisältä. Molempiin tiloihin pääsee kahta kautta, joko pulpetin ovista tai laitasohvien luukuista. Jälkimmäiset saa tosin auki vain istuin- ja selkänojapehmusteet irrottamalla.

Epätavanomaisempi lisä pääsäilytystilojen kirjoon on korotetun keulaturkin luukun alla oleva syvä ruuma. Ankkuriboksi löytyy veneen joka nurkasta ja ohjaamon erillisistuimien alla on juurikin lepuuttimien mentävät lokerot. Pientavaroille on hyvin tilaa kannellisessa hansikaslokerossa ja laitalokeroissa, jotka on varustettu myös virtapistokkeilla.

Etuavotilaa on mietitty lähinnä kulkemisen ja olemisen kantilta. Ensin mainittua korostavat esimerkilliset askelmat ja kaiteet, jotka helpottavat kulkemista. Oleskelumukavuutta kohottaa puolestaan vakiovarustukseen kuuluva istuinpehmustesarja, johon kuuluu myös selkänojatyynyt. Lisävarustelistalta löytyy täytelevy ja -patja, joilla keulaankin saa muodostettua yhtenäisen loikoilutason.

AMT:n kaikki pehmusteet ovat vettäläpäisevää Dryfeel-vaahtomuovia. Sen väljä avosolurakenne päästää sadeveden valumaan läpi, joten patjan pitäisi tuntua kuivalta sateen jälkeenkin.

Aivan kuten daycruiserien luokassa, myös bowriderien sarjassa on paljon päteviä vaihtoehtoja. AMT 210 BR:n päävastustajat kotimarkkinoilla ovat Bella 600 BR, Finnmaster R6, Silver Tiger BRZ ja Yamarin 63 DC. AMT ei ole ryhmän halvin, mutta ominaisuuksia siinä on rahan arvoisesti.

AMT kulkee määrätietoisesti omia polkujaan. Sen yleisilme on jokseenkin arkinen, mutta ominaisuuksin ja yksityiskohtiin paneutuminen on tapissa. Lopputuloksena on salakavalan hyvä vene.

Uimatasoille on hyvä astua ja tila riittää kulkemiseen. Polttoainetankin korkki on styyrpuurin pienen lukollisen luukun takana.
Keulan läpikuljettavuus toimii erinomaisesti. Selkänojatyynyt parantavat oleellisesti keulasohvien istumamukavuutta, mutta säilytystilojen luukkujen avaus vaati pehmusteiden irrottamisen.
AMT:n päätavaratiloihin pakkaa mukaan vaikka muutamankin päiväretken tarpeet. U-sohvan luukut aukeavat poikkeukselliseen suuntaan ja poikkeuksellisen runsaasti. Keulaturkin alla on yllättävän tilava ruuma.
AMT 210 on maukas ajettava myös avokeulaisena BR-versiona. Runkomuotti on sama kuin DC-versiossa, minkä ison runkoikkunan paikka konkreettisesti paljastaa.
Tehokkaimman moottorivaihtoehdon muodostava 200-hevosvoimainen Yamaha liikuttaa alle tonnin painoista 210 BR:ää ripeästi ja taloudellisesti.
Taka-avotilan u-sohva toimii hyvin sekä oleskelutilana että matkustamona. Ajokuomu on vakiona, pöydän ja aurinkotason saa lisävarusteena. Kuskin penkin takana oleva askelma pitää sisällään pesualtaan.
Kipparin paikan veroisella istuimella varustettu apukuskin paikka alkaa olla harvinaisuus. Istumamukavuus on kyynärnojaa myöten mainio.
Keulan laitasäilytystilat jatkuvat pulpeteista sohvien alle. Kaikki luukut on varustettu yhdellä avaimella käytettävillä kiinteillä Abloy-lukoilla.
Keulaturkin alla on yllättävän tilava ruuma. Keulan laitasäilytystilat jatkuvat pulpeteista sohvien alle. Kaikki luukut on varustettu yhdellä avaimella käytettävillä kiinteillä Abloy-lukoilla.
Kuskin paikalla viihtyy muutenkin kuin ajo-ominaisuuksien puolesta hyvin. Hallintalaitteet ovat hyvin käsillä ja viimansuoja kunnossa.
Ohjaamon erillisistuimien alla on lepuuttimille mitoitetut lokerot. Harmaa turkkilaminaattti ja kansivalaistus kuuluvat vakiovarustukseen.
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Eeva Hjorth-Hois ja Jan Sjölund
  • Video: Eeva Hjorth-Hois

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma