Best of Boats Awardin vuoden 2023 finalistit julkistettiin eilen Cannesin venemessujen aattona. Kuuteen kategoriaan nimettyjen 23 finalistiveneen joukossa on seitsemän suomalaisen valmistajan mallia.

Kymmenettä kertaa järjestettävä Best of Boats Award (BOB Award) on yksi kansainvälisimmistä ja arvostetuimmista ”vuoden vene” -palkinnoista. BOB-jury koostuu tänä vuonna 14 moottoriveneitä testaavasta venetoimittajasta, jotka edustavat 13 eri kansallisuutta ja vajaata 20 eri veneilymediaa. Suomesta BOB-tuomaristossa vaikuttaa Totalvene.fi:n ja Venemestari-lehden päätoimittaja ja moottorivenetestaaja Jan Sjölund.

Best of Boats Award eroaa muutamista muista moottorivenepalkinnoista sillä, että sekä finalistit että luonnollisesti myös varsinaiset voittajat nimetään tehtyjen koeajojen ja testien perusteella. Jo finalistiksi pääseminen on siis saavutus, joka osoittaa että kyse on ominaisuuksiltaan erinomaisesta ja käyttötarkoitusta vastaavuudeltaan selvästi keskimääräistä paremmasta venemallista – ei pelkästään uutuudesta.

Mallivuoden 2023 (syyskuu 2022 – elokuu 2023) aikana BOB-tuomariston jäsenet ehtivät suorittaa yli 300 venetestiä, joiden perusteella eri kategorioihin valikoitui yhteensä 23 finalistia. Kategorioita on tänä vuonna kuusi, ensiveneiden Best for Beginners,  perheveneiden Best for Family, matkaveneiden Best for Travel, sähkö- ja hybridiveneiden Best for Electric, sporttisten retkiveneiden Best for Fun sekä uutena luokkana suorituskykyä, luksusta ja seikkailullisuutta korostavien veneiden Best for Performance.

Tässä ovat mallivuoden 2023 Best of Boats Award -finalistit

Suomalaisveneitä finalistien joukkoon ylsi peräti seitsemän, kun perheveneiden Family-luokkaa nimettiin Targa 32 Aft Door, matkaveneiden Travel-luokkaan Sargon uusi lippulaiva 45, uuteen Performance-kategoriaan XO:n DFNDR 8 ja sähköveneisiin Axoparin 300-hevosvoimaisella Evoy-sähköperämoottorilla varustettu 25 Electric. Fun-kategoria onkin sitten todellinen Suomi-veneiden luokka, sillä finalistien joukossa ovat AMT 240 DC, Quarken 27 sekä Saxdor 270. Vain ensiveneiden Beginners-luokka jäi tällä kertaa siis ilman suomalaisedustusta.

Best for beginners

Quicksilver 805 Open
Bayliner Element M19
Beneteau Flyer 9 (SpaceDeck ja SunDeck)
O'boats 550

Beginners-luokassa ainakin hienoisena ennakkosuosikkina voidaan pitää Baylinerin uuden sukupolven Element-sarjaa edustavaa M19 -mallia, mutta jokerikorttina esiin voidaan nostaa suomalaisnäkökulmasta tuntematon puolalainen O’boats 550. Sen alumiinirakenteen viimeistely on superjahtitenderien tasoa, ja tilaratksu hyödyntää käytettävissä olevat sentit maksimaalisesti.

Kahtena versiona saatavilla oleva Beneteau Flyer 9 ja Quicksilver 805 Open edustavat puolestaan etenkin Välimerellistä näkemystä helposti lähestyttävästä ensiveneestä.

Best for Family

Targa 32 Aft Door
Parker 100 Sorrento / Askeladden C97
De Antonio D50 Coupe
Bavaria SR33 Hard Top

Perheveneiden luokassa uudistunut Targa 32 Aft Door edustaa perinteistä peruskalliota. Se on kiistattoman laadukas, jykevä ja turvallinen perhevene, jolla pärjää kelissä kuin kelissä. Myös Bavaria SR33 on verrattain perinteinen, mutta erinomaisen toimiva sportcruiser-lajityyppinsä edustaja.

Pohjoismassa Askeladdenina ja muualla Euroopassa Parker Sorrentona myytävä C97 kisaa Bavarian kanssa samassa koko- ja tyyppiluokassa, mutta etenkin sen tilaratkaisussa on haettu uusia ulottuvuuksia. De Antonio D50 Coupe on puolestaan välimerellinen näkemys siitä, millaisissa kulisseissa menestyvä perhe viettää vapaa-aikaansa vesillä.

Best for Fun

AMT 240 DC
Navan C30
Sea Ray SLX 260
Saxdor 270 (GT, GTO)
Quarken 27 (Open, T-Top, Cabin)

Fun-kategoriassa suomalaisveneiden rinnalle finalisteiksi nousee Cannesin venemessuilla lanseerattavan Brunswickin uuden venemerkin Navanin C30 sekä saman konsernin perinteikkäämpi Sea Ray SLX 260. Ohjaushytillisenä yhteys- ja retkiveneenä loistava Navan C30 puhutellee käytännöllisyydellään veneistä kiinnostuneita Suomessakin. Sea Ray puolestaan ihastuttaa etenkin erinomaisen laadukkaalla ja käytännöllisellä sisustuksellaan, joka on omiaan aurinkoisen kesäpäivän viettoon veneessä viihtyen.

Suomalaisveneistä AMT:n vahvuudet liittyvät etenkin täsmälliseen ajettavuuteen ja erinomaisin suoritusarvoihin. Tässä seurassa hieman vaatimatonta yleisilmettä lukuun ottamatta AMT:stä on vaikea löytää oikein mitään huomautettavaa. Quarken ja Saxdor ovat tulikuumana käyvässä kahdeksan metrin kokoluokassa ominaisuuksiltaan tasainen parivaljakko, jonka paremmuuden lopullisessa vertailussa määrittänee lähinnä näkemys- ja mieltymyserot. Mallistorakenteessa Quarken on ohjaushytillisen Cabin-version sekä luksukkaamman Onyx-malliversion verran edellä, Saxdor 270:n voi valita joko GT-avomallina tai T-top-katoksella varustettuna GTO:na.

Best for Performance

XO DFNDR 8
Jeanneau Cap Camarat 10.5 CC
Frauscher 1212 Ghost Air
Sterk 31 RC

Uuden Performance-luokan luksuspäätä edustaa itävaltalaisveistämö Frauscherin 1212 Ghost Air. Se on häpeilemättömästi muotoiltu, iso, ylellinen ja nopea päiväjahti, jolla kelpaa näyttäytyä jetsetin suosimissa maisemissa Saint Tropezista Italian järville. Kahdella yli 400-hevosvoimaisella perämoottorilla varustettuna Jeanneau on sitten kenties se ”wanne be” -vaihtoehto niille, jotka lopulta kuitenkin laskevat euroja ja vaalivat käytännöllisyyttä.

Sterk on uusi saksalainen venemerkki, joka olisi helppo sivuuttaa yhtenä Axoparin ja sen kaltaisten lukuisista uusista haastajista, ellei 31 RC olisi niin tolkuttoman nopea ja makea ajaa. Myös XO DFNDR 8 on esimerkki armottomasta ajajan veneestä, joka vaalii sitä periaatetta, että ajettavuus on moottoriveneen tärkein yksittäinen ominaisuus. Toki XO:ssa kaikki muutkin ominaisuudet ovat hyvässä sopusoinnussa kokonaisuuteen, muuten BOB-kisassa finalistiksi ei yltäisikään.

Best for Travel

Northman 1050 Trawler
Prestige M48
Sargo 45

Matkaveneiden luokassa suomalaisen moottoriveneteollisuuden uusimpiin ylpeyden aiheisiin kuuluva Sargo 45 nousi ensimmäisellä äänestyskierroksella itseoikeutetusti ja vakuuttavasti finalistien joukkoon, vaikka Sargoa – tai sitä kuinka pätevistä veneistä on kyse – voisi ylipäätään luonnehtia kansainvälisellä tasolla vielä melko hyvin piilossa pidetyksi salaisuudeksi. Onneksi BOB-testeissä veneiden ominaisuudet pääsevät puhumaan puolestaan.

Sargo saa vastaansa hyvin erilaisen parivaljakon. Northman on pieni puolalaisveistämö, joka on onnistuneesti pakannut kymmenmetriseen runkoon monipuolisesti oleskeltavat ja asuttavat nykyaikaisen matkaveneen tilat. Etenkin kaulakajuutta yllättää, se on kuin suoraan 15-metrisestä veneestä konsanaan.

Prestige M46 on puolestaan ranskalaisen Beneteau-konsernin arvostetun moottorijahtibrändin uusi aluevaltaus moottorikatamaraanien luokkaan. Prestige suunnitteli M48:n alusta saakka moottorivenekatiksi, mikä näkyy ja tuntuu pelkästään positiivisesti. Tilaa on paljon, mutta purjekateille tyypillinen kömpelyys ja ehdottomuus puuttuu.

Best for Electric

Axopar 25 Electric
Sialia 57
X Shore 1

Veneilykin sähköistyy, ja sen myötä myös Best of Boats Awardiin on avattu oma luokka sähkö- ja hybridiveneille, johon nimettiin kolme finalistia. Axopar 25 Electric ja puolalainen Sialia 57 osoittavat, että jos tahtoa ja rahaa löytyy, tekniikka ja tavat sähköistymiseen ovat olemassa, sillä vain on hintansa. X Shoren lähestymistapa on taas paljon maanläheisempi. 

Axoparin 25 E:n olemassa olevan polttomoottoriveneen sähkökonversio, jonka suorituskyky on täysin polttomoottoriversion luokkaa. 25 solmun liukunopeudella toimintamatka on monen päivämatkaan riittävä 25 meripeninkulmaa. 

Sialia on Välimeren ja Karibian maisemiin solahtava päiväjahti, jossa toimintamatkaa turvaa ja jatkaa tehokas 390 kilowatin dieselgeneraattori, joka jauhaa akkuihin tarvittaessa lisää virtaa. Veneen liikuttamisesta huolehtii aina ajoakustosta virtansa saavat sähkömoottorit, joten käytännössä kyse on sarjahybridistä.

X Shore näyttäisi ainakin tällä hetkellä olevan sähkökolmikosta selvästi se, joka pyrkii tuomaan sähköveneilyn kaikkein laajimmalle ostajakunnalle. Ruotsalaismerkin 1 olkoon sitten vaikkapa sähköveneiden Volkswagen ID.3, joka edustaa tyypiltään suosittua ja ”tavallista” 6,5 metrin daycruiserien luokkaa. Kokonaisuus on toteutettu kustannustehokkaasti, millä hinta (125 000 €) on saatu pidettyä edes jollain tavalla vastaavan kokoisiin ja tyyppisiin polttomoottoriveneisiin vertailukelpoisena. 

Voittajat julki Berliinissä Boot & Fun -messuilla 

Kunhan finalisteja on päästy tovi mutustelemaan, on Best of Boats Awardissa toisen äänestyskierroksen aika, jolla jokaiseen kategoriaan valitaan varsinaiset voittajat. Ne julkistetaan Berliinin Boot & Fun -venemessujen avajaispäivänä 30. marraskuuta klo 18.30 paikallista aikaa alkavassa tilaisuudessa.

www.bestofboats.com

www.boot-berlin.de

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Best of Boats Award

Uusimmat

Boot 2026: Aquila 42 Coupe – Kaksi runkoa ja foili välissä - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Aquila 42 Coupe– Kaksi runkoa ja foili välissä

Aquila 42 Coupe on kahdella rungolla ja niiden välissä olevalla kiinteällä kantosiivellä...

Boot 2026: Lagoon 38 – Suurista toiseksi pienin - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Lagoon 38– Suurista toiseksi pienin

Muhkeutta minimikoossa, voisi kuvata maailman suurimman katamaraanivalmistajan uusinta ja samalla...

Suurkauppa muhimassa – Donerail teki tarjouksen MarineMaxista - Uutinen - Totalvene.fi

Suurkauppa muhimassa– Donerail teki tarjouksen MarineMaxista

Sijoitusyhtiö Donerail Group on tehnyt ostotarjouksen maailman suurimmasta satama- ja...

Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät  – Reittisuunnitteluun uusi työkalu - Uutinen - Totalvene.fi

Sailmate ja Vertti.io yhdistyvät – Reittisuunnitteluun uusi työkalu

Sailmate ja reittisuunnittelupalvelu Vertti.io yhdistyvät, ja samalla Sailmaten verkkopohjainen...

Venemyyjän vihjeet

Falcon C7 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Falcon C7

2024 72 380 €

Uusi, jykevä ja monikäyttöinen Falcon C7 heti varastosta! Lisävarusteena: Simrad Glass Bridge GO9 + HDI-anturi + anturiteline, Antifouling, Kattoluukku, BB

Myyjä: Venemaailma

RAND Mana 23 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

RAND Mana 23

2023 85 000 €

UUSI. Nyt myynnissä täys-sähkövene. RAND 23 MANA on varustettu Avator 110e 11 kWh akulla. Etenemä veneellä 30 - 60 km.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Super Magnum - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Super Magnum

2022 87 900 €

Todella siistikuntoinen ja hyvin pidetty Buster Super Magnum runsailla varusteilla. Veneellä ajettu 200h. Huollot suoritettu Yamahan huolto-ohjelman mukaisesti.

Myyjä: Venemaailma

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Four Winns 245 Vista - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Four Winns 245 Vista

2005 27 900 €

Volvo Penta 5.0GXI 270 Hv , vuosimalli 2005 Käyttötunnit 750 h

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Grandezza 26CA - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 26CA

2007 39 900 €

Myydään tyylikäs ja laadukas Grandezza 26 CA, vuosimalli 2007, varustettuna luotettavalla ja taloudellisella Volvo Penta D3-190 -dieselmoottorilla.

Myyjä: Venekeskus

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Beneteau Flyer 750 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Flyer 750

2006 39 900 €

Beneteau Flyer 750 vuosimalli 2006 Suzuki x 2 vuosimalli 2006 käyttötunnit 340 h

Myyjä: Venemaailma