Suomeen on tuotu Venäjältä vähän ja viety vähän enemmän veneitä. EU:n asettamien vienti- ja tuontipakotteiden myötä vähäkin Venäjän kauppa on päättymässä.

Jo ilman virallisia vienti- tai tuontipakotteita Venäjän kauppa käy haastavaksi. Tuonnin kannalta venäläisten tuotteiden, ja siinä mukana veneiden, kysynnän voi arvella hiipuvan. Maahantuojien kannalta myös maksuliikenteen hoitaminen ja sitä kautta tuotteiden saaminen on nykytilanteessa haastavaa tai mahdotonta. 

Suomen venekaupan kokonaisuuden kannalta Venäjältä tuotujen veneiden osuus on ollut pieni. Viime vuonna Venäjältä tuotiin reilut sata pienehköä moottorivenettä, joiden yhteisarvoksi muodostui noin kaksi miljoonaa euroa. 

Viime viikolla EU määräsi Venäjää kohtaan vientipakotteita yli 300 euron niin sanotuille luksustuotteille. Luksustuotteisiin sisältyvät myös veneet ja muut vesikulkuneuvot, mikäli niiden arvo on yli 50 000 euroa. Luksustuotteiksi määriteltyjen tavaroiden vienti Suomesta Venäjälle vuonna 2021 oli 83 miljoonaa euroa ja Tullin alustavan arvion mukaan vientipakotteet koskettavat yli 300 yritystä.

Venealan Keskusliitto Finnboatin arvion mukaan Suomen venealan viennin arvo Venäjälle jäi viime vuonna alle 20 miljoonaa euroon. Suomalaisten veneiden ja venetarvikkeiden lisäksi Suomen kautta Venäjälle kulkee perämoottoreita ja etenkin vesijettejä. Veneiden ja vesijettien yhteenlaskettu osuus viime vuoden viennistä oli noin 16 miljoonaa euroa. Vientipakotteiden piiriin arvoltaan yltäviä veneitä vietiin viime vuonna Venäjälle Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalon arvion mukaan 10–20 kappaletta. 

Käytännössä myös vientipakotteiden ulkopuolelle jäävien tavaroiden vienti Venäjälle on ainakin toistaiseksi päättymässä jo maksuliikennevaikeuksien ja yleisen arvomaailman muutoksen kautta. Venäjänkauppa on tällä hetkellä paitsi hankalaa myös hyvin epäsuosittua. 

Tullin tehtävänä on toimeenpanevana viranomaisena valvoa sekä vienti- että tuontipakotteiden toteutumista.

– Tilanne on muuttunut nopeasti. Venäjän vienti on laskenut yli 70 prosenttia ja myös tuonnin nopea pudotus on alkanut, kertoo Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit.

www.tulli.fi

 

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuva: Finnboat / Kari Wilén

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku