Ensi kesänä purjehditaan Hailuodon ja Kemin välillä, seuraavana lähdetään Kalajoelta tai Vaasasta ja kaudesta 2027 alkaen palaa täysimittainen Course to Kemi kisakalenteriin kahden vuoden välein toistuvana. Näin menee Bothnia Regatan järjestäjien suunnitelma.

Yksi legenda suomalaisessa avomeripurjehduksessa oli 1980- ja -90 -lukujen taitteessa järjestetty Course Kemi -kilpailu. Uudestakaupungista tai Maarianhaminasta koko Pohjanlahden mittaisena Kemiin ulottunut kisa oli ylivoimaisesti pisin, mitä Itämerellä oli tarjolla.

Muistot kisasta elähdyttävät yhä oululaisia Juha ja Sanna Eteläistä, vaikka he itse eivät siihen koskaan osallistuneet.

"Pelkkä nimi oli jotain, mihin lapsen mielessä kiteytyi koko purjehdus", Juha muistelee.

"Ja kyllä siitä edelleen puhutaan kaivaten seurojen satamissa, tukikohdissa ja iltanuotioilla", Sanna vakuuttaa.

Niinpä pariskunta on aloittanut järjestelyt legendan herättämiseksi uudelleen henkiin. Ensimmäinen vaihe tähtää jo alkavalle purjehduskaudelle. Eteläiset ovat omalta taustaltaan lähinnä matkapurjehtijoita. Käytännön tueksi on saatu kokenut kisajärjestäjä, oululaisten pursiseurojen yhteenliittymä Sailingteamoulu. Silti toistaiseksi on rehellisempää puhua tapahtumasta kuin varsinaisesta kilpailusta. Sellainen on 16.-19. heinäkuuta purjehdittava Bothnia Regatta.

Lähtösatama on Hailuodon Marjaniemi, johon osanottajat kokoontuvat edellisenä päivänä. Alunperin etappisatamina olivat oheisen kartan mukaisesti Iin Röyttä ja Vatunki, mutta viimeisimmän tiedon mukaan jälkimmäisestä on luovuttu ja Röytässä pidetään kokonainen välipäivä. Maali on Kemin Purjehdusseuran kotisatamassa, josta käsin purjehditaan vielä ratakisa päätöspäivänä.

Eteläiset korostavat tavoittelevansa tapahtumaan toisenlaista yhteisöllisyyttä, kuin tavalliset yhden päivän kisat voivat tarjota.

"Niistä kaikki lähtevät heti maalilinjan jälkeen omille teilleen. Me haluamme järjestää kaikkiin satamiin ohjelmaa ja yhdessäoloa kisan jälkeen", Sanna Eteläinen selittää. Se on sekä luontevaa että mahdollista oikeastaan vain juuri etappikilpailuissa, joissa paluu omaan kotisatamaan ei ole heti houkuttamassa.

Ensimmäiseen kilpailuun oli tätä kirjoittaessa ilmoittautunut vasta kolme venettä. Eteläisten oma Maestro 35, Ari Känsäkosken Mini Transat 650 Qué Mundo sekä myös järjestelyissä mukana olevan Olli Ahosen perinnelaiva Perämeren Jähti. Alusten erilaisuus alleviivaa Bothnia Regatan tapahtumaluonnetta, mutta osanottajamäärän kasvaessa niille luodaan myös järkevä luokkajako, Eteläiset lupaavat.

Eteläiset uskovat ja toivovat regatan kasvavan jatkossa osallistujien määrän lisäksi reitin pituutta niin, että lopulta tavoiteltaisiin alkuperäisen legendan mittoja. Tänä kesänä pysytään Perämerellä, ensi vuonna lähtäsatama voisi olla jo Vaasassa tai Kalajoella, ja sitten vaikka vanhan mallin mukaisesti Uudessakaupungissa. Jos sinne asti päästään, Bothnia Regatta pyrittäisiin vakiinnuttamaan kahden vuoden välein tapahtuvaksi. Silloin se vuorottelisi nyt Itämeren pisimmän avomerikilpailun kunniaa kantavan RORC Roschier Baltic Sea Racen kanssa. 

Lisätiedoista ja ilmoittautumisista voi parhaiten tiedustella Bothnia Regatan Instagram-sivujen kautta viestimällä tai Juha Eteläiseltä suoraan, puh: 040 582 1333 ja sähköposti: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..

www.sailingteamoulu.com 

  • Teksti: Pasi Nuutinen
  • Kartta: Bothnia Regatta

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy