Italialainen Absolute on häärinyt viime vuosina ahkerasti 45–75-jalkaisten saralla. Fly-sarjan 60-jalkaista uutuutta saadaan odottaa vielä syksyyn.

Absolutella on tapana antaa virallisen mallimerkinnän lisäksi uutukaisilleen kutsumanimi, ja 60 Flyn kohdalla se on "The Absolute Prisma". Italialaisveistämö hehkuttaa 60 Flyn asettavan uudet raamit 60-jalkaisten flybridge-veneiden luokassa ennennäkemättömillä ratkaisuillaan.

Uusimman sukupolven Absolute-malleja ei ehkä voi kehua kaikkein sulavimman näköisiksi, mutta 60 Flyssa merkille tyypillinen korkea ja pullea keula alkaa sulautua jo suhteellisen sujuvasti osaksi kokonaisuutta, jota avoimen perän pitkät linjat keventävät.

Sekä pääkannen avotila että flybridgen takaosa kalustetaan tilaajan toiveiden mukaisesti irtokalusteilla, joita voi täydentää vaikka hydrauliselle uimatasolle aseteltavilla aurinkotuoleilla. Peräseinämät ovat molemmissa kerroksissa infinity-tyyliin läpinäkyviä, ja näkymät perän suuntaan veteen siten mahdollisimman avarat.

Eri tyyppisiä sohvia ja pöytiä löytyy niin kansisalongista, flybridgeltä kuin keulakanneltakin, joten oleskelumahdollisuudet ja -tilat eivät ihan heti lopu kesken. Pääpentteri on sijoitettu sujuvasti kansisalongin takareunaan, flybridgellä on oma ulkopentterinsä.

Ikkunapinta-alaa pitää olla nykyisin paljon, ja Absolute on yksi asiassa eturivissä kulkevista valmistajista. Aina ulkoa kookkailta näyttävät ikkunat eivät ole sitä sisältä nähtynä, mutta luonnoskuvien perusteella 60 Flyn ikkunat ovat valtavia ja neliskulmaisia myös sisältä.

Tilaratkaisussa Absolute on palannut sijoittamaan omistajan sviitin keskiveneen sijaan keulaan, ja tehnyt sen varsin onnistuneesti. Pohjapiirroksen perusteella 60 Flyn keulahytti on kerrassaan juhlavan kokoinen ja keulan muhkeat muodot on hyödynnetty perusteellisesti. Peremmältä ja myös syvemmältä keskiveneestä löytyy päivätoiletti sekä isompi ja pienempi vieraskajuutta. Niistä vain jälkimmäinen on varustettu suihkukaapilla varustetulla privaattitoiletilla.

Omalla kätketyllä sisäänkäynnillä varustettu perän miehistökajuuttakin vaikuttaa paperilla sen verran tilavalta, että sekin soveltuneen tarvittaessa vieraiden tai lasten kammariksi.

Konehuoneeseen on valittu Volvo Penta IPS950 -pari eli kaksi 725-hevosvoimaista D11-dieseliä yhdistettynä pohjan läpi asennettuihin pod-vetolaitteisiin. Niillä yllettänee vaivatta tavanomaisiin 20–25 solmun marssivauhteihin, mutta mikään ei estä ottamasta vähän rauhallisemminkin.

https://60fly.absoluteyachts.com

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Absolute

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 652 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 652

2002 26 900 €

Siistikuntoinen Bella 652 nyt myynnissä.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma