Suomen ympäristökeskus ja Suomen Partiolaiset vahvistavat yhteistyössä valtakunnallista kansalaistiedeverkostoa. Tavoitteena on innostaa partiolaisia keräämään havaintoja esimerkiksi veden lämpötilasta, sinilevästä ja rantojen roskista.

Suomen ympäristökeskuksen ja Suomen Partiolaisten yhteistyönä innostetaan partiolaisia mukaan keräämään havaintoja lähiluonnostaan. Havainnointi ja kerättävät havainnot täydentävät viranomaisten keräämää tutkimustietoa, lisäävät ymmärrystä tieteestä ja tiedon käyttömahdollisuuksista. Tavoitteena on myös lisätä partiolaisten ja koko yhteiskunnan tiedemyönteisyyttä. Tampereen yliopiston tutkijat keräävät haastatteluin tietoa partiolaisten ympäristökansalaisuuden kokemuksista.

Kansalaishavaintoja tarvitaan ympäristöä koskevien päätösten tueksi

Syken tutkijat ovat laatineet partiolaisille laajan ohje- ja tehtäväpaketin erilaisten ympäristöhavaintojen tekemiseen. Ympäristöhavaintoja kerätään koko Suomesta kaikenlaisten vesistöjen, meren, järvien, jokien ja lampien, rannoilta. Vesihavaintojen avulla laajennetaan tietoa sinilevätilanteesta, vesien lämpenemisestä, kirkkaudesta ja sameudesta eli näkösyvyydestä. Myös vesistöjen ja rantojen roskaisuudesta kerätään havaintoja.

– Roskahavainnoista luodaan ensimmäinen kansallinen arvio sisävesiemme roskaisuustilanteesta ja täydennetään tietoja Itämeren rannikon roskaantumisesta, kertoo tutkija Anna-Riina Mustonen Suomen ympäristökeskuksesta.

Suurin osa ympäristön roskasta on muovia. Suuret muoviroskat jauhautuvat luonnossa yhä pienemmiksi hiukkasiksi, lopulta muuttuen niin pieniksi ettei niitä näe paljaalla silmällä.

– Pienikokoisten muovihiukkasten havainnointia testataan nyt Suomessa partiolaisten kanssa. Koostamme tuloksista ensimmäisen arvion muovihiukkasmääristä Suomen rannoilla, kertoo tutkimusprofessori Maiju Lehtiniemi Suomen ympäristökeskuksesta.

Partiolaisten tekemät kansalaishavainnot tulevat Suomen ympäristökeskuksen tutkimuskäyttöön. Kerättyä aineistoa hyödynnetään valtakunnallisessa sinilevätiedotuksessa ja Itämeren tilan seurannassa ja raportoinnissa. Tulokset jäävät kaikille avoimeen käyttöön Järvi&Meriwikiin.

Syken tutkijat jalkautuvat myös partioleireille tänä kesänä kouluttamaan ja innostamaan leiriläisiä havainnoinnin pariin.

Mahdollisuus osallistua ja vaikuttaa

Suomen Partiolaiset ovat mukana kansalaishavainnoinnin kehittämisessä vahvasti. Hanke tukee partiolaisten ympäristökasvatustavoitteita.

– Partion ihanteissa ja kasvatustavoitteissa puhutaan siitä, että luonto on tärkeä ja lasten ja nuorten luontosuhdetta tulee kehittää ja tukea. Nyky-yhteiskunnan lapsille ei automaattisesti kehity vahvaa luontosuhdetta. Partiossa sitä voidaan tukea, sanoo Nuppu Häyhtiö, Suosirrit ry:n lippukunnanjohtaja.

– On kiinnostavaa nähdä ja havaita muutoksia vesistöissä. Leireillämme on rantaluontoa tutkittu ennenkin. On hieno juttu, että nyt meidän havainnoistamme on oikeasti hyötyä, Häyhtiö jatkaa.

Partiolaisille koostettu ohjelmapaketti sisältää havainnointiohjeiden lisäksi myös vesihavaintoihin ja roskaisuuteen liittyviä leikkejä ja pelejä. Ohjelmaa voi toteuttaa kokonaisuutena leirillä tai retkellä tai siitä voi poimia pienempiä kokonaisuuksia partiokokoontumisissa tehtäväksi.

Kansalaishavainnointi on osa Suomen Partiolaisten Sanoista tekoihin -ohjelmapainotusta. Tänä vuonna ohjelmassa kannustetaan partiolaisia tekoihin paremman maailman puolesta kestävän kehityksen ohjelman Agenda 2030 -tavoitteiden mukaisesti.

Haastattelututkimuksella tietoa ympäristökansalaisuuden kokemuksista

Tampereen yliopiston tutkijat selvittävät partiolaisten ympäristökansalaisuuden kehittymistä ja kansalaishavainnoinnin vaikutusta siihen.

– Ympäristökasvatuksen näkökulmasta osallisuuden kokemuksia pidetään tärkeinä edellytyksinä sille, että lapsista ja nuorista kasvaa aktiivisia ympäristökansalaisia. Hankkeessa tutkimme partiojohtajien ja nuorten partiolaisten käsityksiä heidän mahdollisuuksistaan vaikuttaa vesien tilaan sekä kansalaishavainnoinnin roolia siinä, kertoo yliopistonlehtori Essi Aarnio-Linnanvuori Tampereen yliopistosta.

– Ympäristökriisien aikakaudella on tärkeää ja reilua, että lapset ja nuoret kokevat voivansa vaikuttaa ympäristön tilaan ja heidän omaan tulevaisuuteensa. Kansalaishavainnointiin osallistuminen on mahdollinen tapa tukea tätä.

www.syke.fi

Mitä on kansalaishavainnointi?

  • Kansalaishavainnoinnissa yhdistyy tutkiminen, yhteiskunnallinen aktiivisuus ja vaikuttaminen
  • Kansalaishavainnointia tehdään havaitsijan tai ryhmän omasta aloitteesta ja vapaaehtoisesti
  • Kansalaishavainnoilla tarkoitetaan ympäristöstä tehtyjä havaintoja, jotka on toimitettu yhteiseen käyttöön.
  • Teksti ja kuva: Suomen ympäristökeskus

Katso myös nämä

Juhannusviikolla sinilevähavainnot lisääntyneet sisävesillä – Merellä sinilevätilanne on vielä rauhallinen - Uutinen - Totalvene.fi

Juhannusviikolla sinilevähavainnot lisääntyneet sisävesillä– Merellä sinilevätilanne on vielä rauhallinen

Sinilevähavaintojen määrä sisävesillä on lisääntynyt hieman viime viikosta. Merialueilla viileä...

Sinilevät ovat tuloillaan – Sinileväkukinta alkaa yleensä aikaisintaan juhannuksen jälkeen - Uutinen - Totalvene.fi

Sinilevät ovat tuloillaan– Sinileväkukinta alkaa yleensä aikaisintaan juhannuksen jälkeen

Suomen ympäristökeskus tiedottaa yleisestä sinilevätilanteesta viikoittain elokuun loppuun saakka....

Suomen aluevesillä noin 1 300 hylkyä:  Rajavartiosto mukana vesiensuojelun kehittämistyössä - Uutinen - Totalvene.fi

Suomen aluevesillä noin 1 300 hylkyä: Rajavartiosto mukana vesiensuojelun kehittämistyössä

Viranomaiset tutkivat haitallisia hylkyjä yhteistyössä. Rajavartiolaitos osallistuu...

Sinilevävelli näkyy jo rannoilla: Massiiviset sinileväkukinnot uhkaavat jälleen Suomenlahtea ja Saaristomerta - Uutinen - Totalvene.fi

Sinilevävelli näkyy jo rannoilla:Massiiviset sinileväkukinnot uhkaavat jälleen Suomenlahtea ja Saaristomerta

Viime vuosi oli Suomen merialueilla paha leväkesä, mutta tästä kesästä ennustetaan sitäkin...

Uusimmat

B&G Zeus SRX (2026–) – Kårkimalli purjehtijoille  - Ensiesittely - Totalvene.fi

B&G Zeus SRX (2026–)– Kårkimalli purjehtijoille

B&G on esitellyt uuden Zeus SRX -monitoiminäytön, joka on suunniteltu erityisesti purjeveneisiin....

Vene 26 Båt: Pelasta Itämeri -palkinto – kalatie innovaatiolle - Uutinen - Totalvene.fi

Vene 26 Båt: Pelasta Itämeri -palkinto– kalatie innovaatiolle

Suomen Messusäätiön 20 000 euron Pelasta Itämeri -palkinnon voitti Fishheart Oy:n kalatie-hanke....

Boot 2026: Jeanneau TH33 – Merkki vaihtoon - Video - Totalvene.fi

Boot 2026: Jeanneau TH33– Merkki vaihtoon

Katamaraanirunkoiset day- ja sportcruiserit siirtyivät Groupe Beneteau -konsernissa Euroopassa...

Simrad NSO 4 [2026–) – Simradilta  uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi - Ensiesittely - Totalvene.fi

Simrad NSO 4 [2026–)– Simradilta uusi plotteri juhlavuoden kunniaksi

Simrad on esitellyt 80-juhlavuotensa kunniaksi uuden NSO 4 -karttaplotterin, joka perustuu...

Venemyyjän vihjeet

Ocean Rib T 760 IPC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Ocean Rib T 760 IPC

2015 28 900 €

Tämä Rib soveltuu retkeilyyn ja seikkailuihin. Rekisteröity 10henk! Otettu käyttöön kesäksi 2017.

Myyjä: Venekeskus

Buster Super Magnum - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Super Magnum

2022 87 900 €

Todella siistikuntoinen ja hyvin pidetty Buster Super Magnum runsailla varusteilla. Veneellä ajettu 200h. Huollot suoritettu Yamahan huolto-ohjelman mukaisesti.

Myyjä: Venemaailma

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Quicksilver 755 Pilothouse - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Quicksilver 755 Pilothouse

2015 48 900 €

Juuri huollettu ja valmiiksi vesille laskettu Quicksilver Pilothouse kaupan valmiina heti luovutukseen varmalla 150hv Mercuryn koneella. Huollettu ja säilytetty liikkeessä vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Brig Navigator 700 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Brig Navigator 700

2019 33 900 €

Myydään upeassa kunnossa oleva vähän ajettu Navigator 700. Moottorina luotettava, pieniruokainen Evinrude 200 E-TEC. Talvisäilytyksessä ja juuri tehty iso Evinrude 300h-huolto.

Myyjä: Venekeskus

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sea Ray 190 SPOE - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 190 SPOE

Uusi 45 000 €

Uusivene. Nyt myynnissä huippu tarjouksessa Sea Ray 19 SPOE. Esittelyveneen tarjous hinta 45000 € ovh: 69097€

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy