Beneteaun suosittu Antares-matkavenemallisto kasvaa kirjaimellisesti.

Groupe Beneteau on karsinut konsernin venemerkkien välistä keskinäistä kilpailua, mutta suosituimmissa veneluokissa se tuntuu saavan yhä rehottaa. Hyvä esimerkki siitä ovat emomerkki Beneteaun Antares- ja Jeanneaun Merry Fisher -mallisarjat, jotka ovat lähes yksi yhteen. 

Kokokilpailussa Jeanneau on saanut kulkea edellä. Se esitteli ensin mallivuodelle 2017 kahdella perämoottorilla varustetun MF 895:n ja vuotta myöhemmin vieläkin suuremman MF 1095:n. Beneteaun saman kaliiberin Antares 9 ja 11 seurasivat vuosina 2018 ja 2020. Kohta loppuvalle kuluvalle mallivuodelle 2023 Jeanneau lanseerasi kolmimoottorisen Merry Fisher 1295:n, joten on taas Beneteaun vuoro.

Vaikka numeroleikin logiikka vähän muuttuu, on uusi Beneteau Antares 12 ihan Merry Fisher 1295:n mitoissa. Kyse lienee vain epäonnen luvun 13 väistämisestä. Rungoltaan 12,3-metrinen ja kokonaispituudeltaan paria senttiä vaille 13-metrinen Antares 12 on 3,8 metriä leveä ja painaa koneineen mutta kuivana noin yhdeksän tonnia. 

Moottoreita on kaksin tai kolmin kappalein. Tehdasvaihtoehtoina tarjotaan kahta Mercuryn 400-hevosvoimaista V10:ä tai kolmea 300-hevosvoimaista V8:a. Molemmat tulevat joystick-satamahallintalaitteen kera. Suomessa saatavuus voi olla eri, sillä ainakin tähän saakka nykyiset perämoottori-Beneteaut on myyty yksinomaan Yamahan moottoreilla varustettuina.

Ison ja asuttavan matkaveneen liikuttamiseen tarvitaan paljon tehoa ja energiaa. Sitä tiivistyy parhaiten fossiilisiin polttoaineisiin eli dieseliin ja bensiiniin, joista Antaresissa on käytössä siis jälkimmäinen. Silti soppaa tarvitaan paljon, joten polttoainesäiliön tilavuus on toistatuhatta litraa, tarkalleen 1 174. Makeavesitankki vetää 400 litraa.

Tilat ovat monipuoliset. Ulkoa löytyy modattava oleskelutila sekä keula- että peräkannelta. Keulassa oleilu on luonteeltaan rennompaa loikoilua, perässä voi kokoontua pöydän ääreen illallisellekin. Kolmas ulkotilakokonaisuus on yläkannella eli flybridgellä. Yläohjaamon lisäksi siellä on pentterikaappi sekä kookas U-sohva.

Mielenkiintoinen yksityiskohta on styyrpuurin kyljessä oleva aukeava laitaterassi, johon on integroitu myös avattava laitaportti. Sivukannet ovat epäsymmetriset, minkä ansiosta syvemmälle styyrpuurin pääkulkukannelle on voitu laittaa ohjaamon sivuliukuovi.  Sisäohjaamon, pentterin ja kansisalongin asemointi on hyvinkin tuttu ja turvallinen. Takaseinän liukuovet näyttäisivät niputtuvan styyrpuurin laidalle pentterin ja yläkannen portaiden väliin ja sohvan molemmissa päädyissä olevat selkänojat taittuvilta: etupäähän saa siten muodostettua keulan suuntaan istuttavan kartturin paikan ja takapäätyyn avotilan suuntaan avautuvan nojatuolin.

Alakerrasta eli majoituskannelta löytyy kolmen makuukajuutan ja kahden toiletin kombinaatio. Kaikki kammarit ovat hieman eri kokoisia, suurin on keulassa, keskimmäinen paapuurin ja pienin styyrpuurin laidalla. Toileteista suurempi on varustettu erillisellä suihkukomerolla ja sinne kuljetaan suoraan keulasviitistä. Päivätoiletin ovi aukeaa majoituskannen käytävälle. Sekin on jaettu kuiva- ja märkätilaan, mutta wc-istuin on sijoitettu kompromissinä suihkun puolelle.

Tietokonekuvissa Antares 12 on jotenkin siromman näköinen kuin kerrostalomainen Merry Fisher 1295, mutta vaikutelma lienee lähinnä optista harhaa, joka syntyy pitkästä ja perää kohti alas kaartuvasta runkoikkunan linjasta ja matalasta flybridgestä. Valkoisen runkovärin vaihtoehtona on tarjolla helmiäisharmaa. Ensiesittelyyn Antares 12 tuodaan syyskuun alussa Cannesin venemessuilla.

www.beneteau.com

www.boatstore.fi

  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Beneteau

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Sunseeker Manhattan 50  Volvo Penta D12, 715 hv, Diesel - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 50 Manhattan 50

2005 390 000 €

Mahtava Sunseeker 50 Manhattan nyt myynnissä. Todella huolellisesti pidetty ja huollettu.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 27 WR - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 27 WR

2005 69900 €

Siisti ja merikelpoinen Minor 27 WR luotettavalla Volvo Penta KAD 300 diesel-moottorilla. Veneen keulassa makuutilat kolmelle henkilölle ja vesi-WC. Hytistä löytyy pieni pentteri liedellä ja...

Myyjä: Astrum Turku

Flipper 880 ST - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Flipper 880 ST

2014 119 000 €

Näyttävä Flipper 880ST myynnissä. Vene nähtävillä Tuotekatu 13, Raisio

Myyjä: Venemaailma

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Delphia Delphia 10 SEDAN - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delphia Delphia 10 SEDAN

2026 322 800 €

Tervetuloa tutustumaan veneeseen Turun toimipisteeseemme!

Myyjä: Nautical Partners Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Beneteau Antares 6 Fishing 62  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Beneteau Antares 6 Fishing 62

2007 22 900 €

Siisti Beneteau! Pohjanmaali. Lowrance plotteri 7" kaijulla.

Myyjä: Venemaailma

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Yamarin 67 DC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Yamarin 67 DC

2024 78 000 €

Myydään syyshintaan uudenkarhea Yamarin 67DC. Veneellä ajettu noin 100 tuntia, ollut yhdellä omistajalla.

Myyjä: Venemaailma

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy