Heinäveden reitiltä on mahdollisuus nousta Juojärvelle Varistaipaleen ja Taivalkosken kanavia pitkin. Se kannattaa tehdä.

Heinävedeltä Kermanrannasta lähdettäessä edessä on kuitenkin vielä yksi Heinäveden reittiin kuuluva sulku, Karvio.

Juojärvelle kulkiessa se toimii ikään kuin lämmittelynä, sillä Varistaipaleen kanavassa on neljä ja Taivalkosken kanavassa kaksi kammiota. Myös korkeuserot ovat ihan eri luokkaa kuin Heinäveden reitin kanavissa: Varistaipeleen sulutuksessa noustaan liki 15 metriä ja Taivalkosken kanavassakin viitisen metriä. Heinäveden reitin suluissa korkeuserot ovat 0,5–2,5 metrin luokkaa.

Toiminta monikammioisissa suluissa on kuitenkin sujuvaa, vaikka kiinnittymisten määrä sulusta toiseen siirryttäessä kertautuu. Virtaukset suluissa eivät ole kuitenkaan lainkaan niin voimakkaita kuin korkeuseroista ja yläporteista kuohuvista laskuvesistä voisi kuvitella, joten kammion reunoilla roikkuvista köysistä on loppujen lopuksi aika vaivatonta pidellä kiinni.

Oikeastaan hankalimmaksi asiaksi osoittautui suluissa korkealla oleva ylävesi, jonka nousee lähes sulun seinämien tasolle. Esimerkiksi veneen keulakannelta kiinnipitoköyteen on siis vaikeaa tai mahdotonta yltää ilman puoshakaa.

Toinen vinkki syntyy lepuuttimien asettelusta. Niitä tarvitaan kyljelle sekä ylemmäs että alemmas. Alemmat suojaavat sulkuun ylävedellä kiinnittyessä, ylemmät sulutuksen aikana.

Aikaa Heinäveden reitiltä Juojärvelle nousuun kannattaa varata pari tuntia. Jos muuta liikennettä ei ole, sujuu sulutus selvästi nopeammin.

Alaspäin sulutus on kaikin tavoin vielä ylöspäin kulkuakin jouheampaa ja nopeampaa. Ainakin meille jäi sellainen tuntuma, että alaspäin mentäessä olimme pikahississä, eikä kiinnipitoköysistä silti tarvinnut pitää kiinni kuin nimeksi.

Varistaipaleen kanavan yhteydessä on maksuton kanavamuseo, jossa kannattaa ehdottomasti poiketa. Museon kuviin ja tarinoihin tutustuessa ei voi kuin arvostaen ihmetellä sitä sisukkuutta, minkä ansiosta isojakin asioita saatiin aikanaan tehtyä.

Taivallahden kanava on keskellä metsää. Matkustajaliikenteellä on etuajo-oikeus, joten Valamon luostarille ja Taivallahden kanavan läpi Varistaipaleen yläportille risteilevän Sergein sattuessa paikalle joutuu tovin odottamaan.
Kaarteen takana häämöttää Varistaipaleen nelikammioinen kanava. Tässä kerätään rohkeutta nykäistä sulutuspyynnön narusta.
Varistaipaleen kanava on yhä miehitetty, vaikka toimiikin itsepalveluperiaatteella, eli sulitusta pyydetään odotuslaiturilla olevasta narusta kiskaisemalla. Valvontatorni on kolmannen kammion kohdalla.
Taivallahden kanavan sulkujen jälkeen matka jatkuu ensin korkeamuurisempaa...
Taivallahden kanavan odotuslaituri ja sulutuspyyntököysi ovat paapuurin puolella.
Varistaipaleen suluilta jatketaan kaivettua avokanavaa pitkin Varisjärvelle.
Maisemat ovat Varistaipaleen ja Taivallahden kanavien välillä ovat kuvan kauniita.
...ja sitten vähän matalampireunaista avokanavaa pitkin Juojärvelle.
Vesi nousee aivan sulun yläreunaan saakka. Ensimmäisen ja toisen kammion väliportit ovat juuri aukeamassa.
Myös Taivallahden sulkuportin mukana aukeaa kääntösilta.
Välikanava johdattaa kohti Taivallahden kanavaa.
Juojärvellä rehevään järvimaisemaan sekoittuu ripaus erämaamaista maisemaa.
Paras paikka kiinnittyä on sulun takaosassa, jolloin yläporttien juoksutuksesta aiheutuva virtaus ja kuohunta on mahdollisimman vähäistä. Tässä yläportit ovat vielä kiinni, vaikka vettä vähän saumoista suihkuaakin.
Huipulla! Ylimmän kammion yläportin mukana avautuu myös maantiesilta.
  • Teksti: Jan Sjölund
  • Kuvat: Tanja ja Jan Sjölund
  • Video: Tanja Sjölund, Jan Sjölund ja Isla Lallukka

Katso myös nämä

Uusimmat

Venemyyjän vihjeet

Marex 310 Sun Cruiser - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Marex 310 Sun Cruiser

Uusi 376 000,00 €

Esittelyveneen tarjoushinta: 376000 €. OVH: 401 400 €. Nyt huippuluokan matkavene hyvillä ajo-ominaisuuksilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Jeanneau Merry Fisher 895 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Merry Fisher 895

2018 112 900 €

Merry Fisher 895 on kaikkien aikojen suosituin matkavene omassa kokoluokassaan. Se on tilava ja turvallinen korkeiden varalaitojen ja suuren leveytensä ansiosta.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Jeanneau Leader 40  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Jeanneau Leader 40

2016 224 000 €

Hienokuntoinen, hyvillä varusteilla oleva laadukas sport cruiser. Vene säilytetty talvet lämpimässä hallissa. Vene nyt talvisäilössä Inkoossa.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Targa 31  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 31

1993 75 000 €

Ikäisekseen hyväkuntoinen Targa 31 nyt myynnissä. Veneen runko maalattu harmaaksi joka antaa veneelle modernimman ilmeen.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sea Ray 375 Sundancer - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sea Ray 375 Sundancer

2009 140 000 €

Vaihtovene. Tässä hyvin pidetty ja todella toimiva metkavene. Etuhytillä varustettu ja isolla salongilla oleva vene, antaa paljon tilantuntua!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Minor 31 Offshore - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Minor 31 Offshore

2012 138 000 €

Vene on varustettu kahdella hytillä, joissa yöpyy yhteensä neljä henkilöä. Veneen kansi on täysin ympäri käveltävä ja turvallinen korkeiden laitojen sekä kaiteiden ansiosta.

Myyjä: Astrum Turku

Delta 29 SW  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Delta 29 SW

2009 82 900 €

Huippu varusteltu Delta 29 SW Vene aina säilytetty lämpimässä ja tekniikka huollettu vuosittain.

Myyjä: Venemaailma

Targa 27.1  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Targa 27.1

2006 129 900 €

Hienokuntoinen Targa 27.1, tervetuloa tutustumaan Turun toimipisteeseemme.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Buster Magnum Cabin  Yamaha F300 bensiini - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Buster Magnum Cabin F300

2023 119 000 €

Veneen käyttöönottovuosi 2025, tunteja alle 20. Ensimmäinen huolto tehty, uusi pohjamaali.

Myyjä: Venemaailma

Boston Whaler 170 Montauk - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 170 Montauk

2024 77 500 €

Uusi, Nyt myynnissä merten legenda! Tämä huippuyksilö ei jätä ketään kylmäksi. Runsailla varusteilla!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Boston Whaler 230 Outrage - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Boston Whaler 230 Outrage

2018 88 000 €

Vaihtovene. Nyt myynnissä huippuvene kalastukseen ja vesiurheiluun. Boston Whalerin ominaisuudet on tässä kokoluokassa ylivoimaiset!

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy

Grandezza 28 OC - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Grandezza 28 OC

2019 152 000 €

Tämä siistikuntoinen ja hyvin varusteltu vene tarjoaa ikimuistoisia hetkiä vesillä.

Myyjä: Astrum Turku

Fairline 41 43 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Fairline 41 43

1991 114 500 €

Fairline 41/43 on matkaveneiden klassikko. Erittäin tukevasti valmistettu, merikelpoinen ja turvallinen kaunotar.

Myyjä: Nautical Partners Oy

Sting 485 S  - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sting 485 S

2024 22 400 €

Vene on käyttöönotettu 07/2025, ajettu vain 20h. Rekisteröity 5:lle.

Myyjä: Astrum Turku

Bella 580 C  Vuoden 2011 Bella 580c nyt tuotekadulla myynnissä - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Bella 580 C

2011 19 000 €

-Garmin GPS 521s plotteri -Lasinpyyhkijä -Pehmustukset: -Istuinpehmusteet ohjaamossa -Hydrauliohjaus -Manuaalinen pilssipumppu -Polttoainesäiliö 62 l (kiinteä) -Pantry-varustus (13 l vesitankki,...

Myyjä: Venemaailma

Sunseeker Manhattan 55 - Myynti-ilmoitukset - Totalvene.fi

Sunseeker Manhattan 55

2024 2 560 000 €

Uusi, nyt myynnissä huippu siisti Sunseeker 55 Manhattan.

Myyjä: Marinepalvelu Power Products Oy